Gazeta mi płaci

„Gazeta mi płaci” – ktoś taniego nicka ma na forum. Bardzo mi to pasuje do tytułu dzisiejszego wpisu. Kiedyś pisałam o medialnej prostytucji lokalnego wydania gazety wyborczej. Dziś napisze o Agorze w wydaniu ogólnokrajowym.

Całkiem niedawno Agora prowadziła akcję dokopywania Biedronce poprzez swoje organa: Gazetę Wyborczą oraz blogi swych dziennikarz, a wszystko to umieszczane było na pierwszej stronie ich medialnej prawej ręki: portalu gazeta.pl

Nagonka miała rożne formy:

– na blogach i raz w pseudo-wywiadzie z sklepikarzem winiarskim (błędnie nazywanym „winiarzem”) uprawiano akcję deprecjonowania win z Biedronki. Wpisy były niby neutralne, jednak na koniec zawsze z przytykiem pisano o tym, że jednak są to wina kiepskiej jakości.

– pojawiało się dużo bezsensownych artykułów o dyskontach (ile zarobiły w ostatnich latach) z koniecznym przypomnieniem, że kiedyś tam na początku istnienia marki, w którymś tam sklepie dochodziło do nieprawidłowości. Jednocześnie nie przedstawiano obecnej sytuacji pracowników w sieci i innych jednostkach handlowych.

– raz pojawił się cudowny pseudo-reportaż o tym, że jakiś bogacz kupuje srajtaśmie w drogiej sieci, bo po srajtaśmie widać jego wysoki poziom osobowościowy, a menelstwo i skrajna biedota kupuje chłam w Biedronce.

– artykułach o tym, że związkowcy jada  do Platiniego bronić kilkudziesięciu lewusów, którym biedronka nie przesłużyła umów, jednocześnie mając gdzieś pozostałe kilkaset osób nie płacących składek związkowych.

Wszystko to miało odnośniki na stronie głównej w czołowym miejscu, ukazywało się średnio 2-3 razy w tygodniu. Ustało równie nagle jak się zaczęło.

Można się domyślić, że wszystko było przyczyną wykupienia nagonki. Pytanie: przez kogo?

Jakiś czas temu było całkiem dużo artykułów o tym, że Carrefour zamierza odejść od strategi marketów mniejszych bądź hiper i przemienić się w sieć dyskontów. Dużo było też o Tesco i planowanemu przejęciu Żabek. Tego można się tylko domyślać.

Nie minął miesiąc i mamy całkowite odwrócenie wizerunku Biedronki. Tym razem Agora oburza się na to, że Jarosław Kaczyński nazwał Biedronki sklepami dla najuboższych (co również wynikało z pseudo-reportażu). Mimo, iż newsy mają formę oficjalnych notek informatycznych, to widać to doskonale na forum. Na głównej stronie znajdują się odnośniki do „najciekawszych dyskusji”. Oto te najciekawsze dziś:

Co ciekawe: gazeta.pl niedawno blokowała rozmowy na „Forum Kobieta” o debacie o OFE, bo jest „Forum Kraj” do tego typów rozmów. Nie pozwala też rozmawiać na inne polityczne tematy na forach tematycznych (bo Forum Kobieta takim ponoć jest). Dziś nie dość, że pozwala, to jeszcze zachęca.

Jak to mawiał któryś z prezydentów USA: „wszyscy kupujemy w Biedronce” … dziś

Reklamy

2 Komentarze

 1. 23/03/2011 @ 16:43

  Przypomina mi to czas, kiedy wybudowano u nas supermarket Kaufland, centralnie obok już istniejącego InterMarche (stoją maks. 50 metrów od siebie, tyle że nie ma bezpośredniego przejścia i trzeba trochę naokoło).
  W tygodniku „Echo Turku” zaczęły się pokazywać reklamy InterMarche, a jednocześnie listy od czytelników (czy raczej „od czytelników” jak sądzę), jak to źle potraktowała ich ochrona w Kauflandzie.
  Żeby było śmieszniej, to akurat w IM kilka razy spotkałem się z wyjątkowym chamstwem ochrony, w Kauflandzie nigdy (oba są 5 minut drogi ode mnie).

  À propos Agory to jeszcze przypomina mi się ta stara historia:
  http://my.opera.com/Jurgi/blog/2008/09/18/milosc-i-popularnosc-przychodzi-znienacka

 2. Anonim said,

  26/03/2011 @ 16:41

  specjalnie przyjmuje się półanalfabetów i ludzi bez wykształcenia dziennikarskiego bo:

  1. można im płacić grosze
  2. nie znają zasad etyki dziennikarskiej jak np. rzetelność, prawo do wypowiedzi drugiej strony, obiektywizm, obowiązek PUBLIKACJI SPROSTOWANIA (nigdy nie publikują sprostowań) Sa dyspozycyjni bez wahania napiszą każdy paszkil/ kłamstwa =media tak wymuszają pieniądze najpierw kogoś PO=mowią i obsmarują by PO=winni PO=wykupywać płatne reklamy – wtedy kłamstwa i POmówienia ustają

  NIE MA JUŻ DZIENNIKARSTWA,SA SAME REKLAMY PRZYGOTOWANE NA CZYJES ZLECENIE,OPŁACONE


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: