Dopalacze

Jakaś Pani w jakimś artykule wypowiedziała się na temat odtruwania ludzi po dopalaczach w jej szpitalu w Łodzi. Takich osób było od początku roku 60. Niby śmiesznie mała ilość w stosunku do innych używek (choć i liczba używających dużo mniejsza), mała w stosunku to sprzedanych dopalaczy. Rzetelnych informacji ukazujących „ogrom” tego zjawiska nie ma. Poza tym ja nie o tym… To na co warto zwrócić uwagę w tym momencie to to, że takich przypadków było 60, a naświetlane publicznie było tylko kilka ostatnich i to z całej Polski a nie tylko z Łodzi. Świadczy to dobitnie o tym, że codzienne informacje w mediach były tylko wstępem przed akcją rządu.

Niby wszystko w temacie jest jasne i logiczne. Mnie jednak zastanawia co PO chce tym uzyskać (bo przecież nie robi tego dla dobra młodzieży). Akcja wydaje się być takim pokazaniem fucka w stronę byłych wyborców – ludzi młodych. I nie chodzi już o to, że niby młodzieży nie będzie podobać się, że nie mogą sobie użyć kadzidełka, albo soli do kąpieli. Bardziej o to, że ludzie młodzi (nie gówniarze, ale powiedzmy ci, którzy weszli w dorosłe życie już o transformacji, a PRL pamiętają z czasów żłobka, albo iw ogóle) mają o wiele większe skłonności do sprzeciwu w stosunku do łamaniu prawa, traktowaniu wyborców jak stada baranów, które ma bezwzględnie słuchać organów państwowych.

Podczas debaty o dopalaczach Tusk powiedział coś o tym, że jeśli organy państwowe coś postanowią, to obywatel ma się słuchać, bez względu na to czy decyzja organów jest zgodna z prawem czy zwyczajnie sprawiedliwa. W tym konkretnym przypadku: jeśli na drzwiach do sklepu jest plomba, nawet bezprawnie, to w żaden sposób nie można się temu przeciwstawić. I powiedział to ktoś szczycący się walką o wolność i demokrację w Polsce.

System, w którym całe społeczeństwo wyodrębnia grupę ludzi mającą reprezentować ich interesy i dla dobra ogółu tworzyć jak najlepsze przepisy regulujące zasad działania społeczeństwa wręcz wymaga, aby ludzie kontrolowali działania organów państwa. Czy można podejmować działania wbrew decyzjom? Oczywiście, że tak. Jeśli Państwo działa wbrew prawu, to jego decyzje są bezprawne, a jednostka musi mieć pewien margines dobrowolności w ukazaniu tych nieprawidłowości.

Premier za to wypowiadając się jako premier, a nie osoba prywatna, nie ma prawa działać niezgodnie z prawem. Po pierwsze nie może z mównicy sejmowej podważać niezawisłości władzy sądowniczej, a więc swoimi wypowiedziami wpływać na wyroki. Nie może też osądzać ludzi jeszcze przed końcem procesu. Jako reprezentant ludu nie może też nikogo szykanować, ale to wynika ze zwykłej przyzwoitości, nie prawa. Kiedy Zbigniew „Zero” Ziobro wypowiadał się o wiadomym doktorze na konferencji, niektóry chcieli go stawiać przed trybunałem stany, właśnie ze względu na to jak traktował prawo. A przecież Zbigniew Ziobro złamał dokładnie te same zasady, które złamał Donald Tusk.

Jest kilka powodów dla których PO mogłoby stracić młody elektorat. Nie zajmuje się obietnicami, dzięki którym młodzi chcieli na Po głosować, a teraz w dodatku zaczyna przybierać pozę  PIS w kwestii delegalizacji i wsadzania za kratki (nie ważne czego i kogo) posługując się pospolitą nagonką, nie podejmując rzetelnej dyskusji publicznej. Po zasłyszanych rozmowach w autobusie można by rzec, że PO zaczyna walczyć wręcz o elektorat PIS, który tak boi się „dzisiejszej młodzieży”.

Jeszcze rok temu uważałam, że SLD może stać się ważną siłą polityczną, a nawet wygrać. Po wyborach prezydenckich i kompromitacjach PISu byłam pewna, że za Pisem na dno będzie szło też PO, a w takich warunkach SLD ma 100% szans na przejęcie parlamentu. Teraz po aferze z Palikotem boje się, że to naprawdę może być gra na przejęcie przez PO elektoratu PIS, oraz elektoratu SLD przez Palikota.

Reklamy

1 komentarz

  1. 08/10/2010 @ 09:14

    Nic dodać, nic ująć.
    Nagonka medialna, potem pokazówka. I prawo, które pewnie będzie tak samo do dupy, jak to w kwestii hazardu.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: